Bezpieczny Senior – chroń swoich bliskich w najlepszy możliwy sposób

Bezpieczny Senior – chroń swoich bliskich w najlepszy możliwy sposób

W mediach w ostatnich latach dziennikarze często informują o próbach oszustw, jakie są praktykowane na osobach starszych. Poza metodami na wnuczka, do innych popularnych należą prośby o pomoc przez obce osoby, które po wpuszczeniu do domu okradają, a nawet dopuszczają się przemocy. Jest to przerażające, ponieważ łatwowierni i skorzy do pomocy seniorzy pragną podać pomocną dłoń, a kończy się to dla nich tragicznie. Jak pomóc swoim rodzicom, dziadkom czy bliskim uchronić się przed tym zjawiskiem?

Właśnie rusza program „Bezpieczny Senior”, który kładzie bardzo duży nacisk na ochronę osób w starszym wieku, które mieszkają samotnie lub w parze, ale ich dzieci czy wnuki są zbyt daleko, aby codziennie sprawdzać jak się miewają. Przede wszystkim program zakłada ochronę przed próbami kradzieży i wtargnięcia do mieszkania. Oszuści w obecnych czasach są bezwzględni. Dzwonią po mieszkaniach, rzekomo potrzebują skorzystać z telefonu, proponują różnorodne usługi – starają się za wszelką cenę wejść do mieszkania, aby następnie je.. okraść, a gdy senior stawia opór, spotyka się to z agresją.

Rozwiązaniem na to są nowoczesne kamery, które umieszcza się w tradycyjnych wizjonerach w drzwiach. Ten innowacyjny sposób pozwala nie tylko na dokładne przyjrzenie się osobie za drzwiami, która właśnie do nas puka, ale również jej nagranie na kartę SD. Pozwoli to w razie problemów, w łatwiejszej identyfikacji napastnika. Do wideo wizjonera dołączone są naklejki, które można umieścić na drzwiach. Informują one, że dom jest objęty programem „Bezpieczny Senior” oraz stale monitorowany. Taka informacja pozwoli na skuteczne odstraszenie złodziei.

ORNO Polska, który jest producentem wideo wizjonera uważa, że choć to mały gadżet, pozwala za sprawą ekranu lepiej przyjrzeć się osobie, która stoi za drzwiami, dodatkowo obraz jest kolorowy i bardzo wyraźny. Funkcja nagrywania klatek pozwala również na monitorowanie tego, co dzieje się na klatce schodowej – także senior może pomóc nie tylko sobie, ale również sąsiadom.

Bezpieczny Senior – rozszerzony pakiet w ochronie bliskich

Program „Bezpieczny Senior” ma w swojej ofercie również rozszerzone pakiety, które pozwolą na jeszcze lepszą ochronę osób starszych. Do najpopularniejszego należy wewnętrzny monitoring mieszkania, który dodatkowo jest podłączony do sieci internetowej. Pozwala on rodzinie sprawdzać, czy ich rodzic, dziadek czy inny senior rodu czuje się dobrze, a także obserwować podczas nieobecności domowników, czy ktoś się nie włamuje do mieszkania.

Poza gadżetami, program „Bezpieczny Senior” przygotował również specjalną infolinię, która jest dostępna całą dobę. Starsze osoby mogą z niej korzystać w awaryjnych sytuacjach – gdy poczują się gorzej lub uważają, że ktoś włamuje się do ich mieszkania lub podejmuje próbę oszustwa. Pracownicy infolinii w trybie natychmiastowym powiadamiają odpowiednie służby, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania, by podjąć interwencję.