Wrocław miastem przyjaznym dla seniorów

Wrocław miastem przyjaznym dla seniorów

Dużo się mówi o pomocy dla seniorów. Wielu wschodzących polityków w swoich programach wyborczych umieszczają pięknie brzmiące hasła dotyczące aktywizacji osób po 50-tym roku życia. Jak to jednak wygląda w praktyce na przykładzie Wrocławia? Czy rzeczywiście seniorzy mają bogaty program kulturalny i mogą niemal codziennie znaleźć atrakcje dla siebie? A jak to wygląda ze strony komunikacyjnej? Zapraszamy do naszego artykułu!

Aktywizacja seniorów to najczęściej pojawiający się pomysł w programach wyborczych, jak i propozycjach rozszerzenia zajęć w regionalnych ośrodkach kultury. Powstają wszelakie pomysły na karty dla seniorów, które pozwalają na darmowe przejazdy komunikacją miejską, tańsze korzystanie z basenów czy miejsc związanych z kulturą. Jak to wygląda w praktyce? Czy Wrocław należy do miast, które są przygotowane dla osób starszych?

Duża oferta domów seniora, a także zajęć kulturalnych

Przede wszystkim, można zauważyć, że w ofercie można znaleźć wiele miejsc, takich jak Dzienny Dom Seniora Arcadia. Są to miejsca, w których osoby starsze mogą aktywnie spędzać swój czas od świtu do późnego popołudnia. Wewnątrz takich miejsc odbywają się wszelakie zajęcia kulturalne, sportowe, a także spotkania polegające na dyskutowaniu, poznawaniu nowych rzeczy, rozszerzania, a nawet poznawania nowych umiejętności.

Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem terapeutów, trenerów czy wolontariuszy. Do najciekawszych zajęć można zaliczyć dogoterapię, malowanie, uprawianie sportów czy zajęcia komputerowe. Wszystko po co, by seniorzy też poczuli się młodo i zapomnieli o wieku, który jest wpisany w dowód i czuli się na tyle, ile pozwalają im ich naturalne możliwości.

Kulturalny Wrocław

Poza domami dziennej opieki, są także różne zajęcia aktywizujące osoby starsze, pomagające im powrócić na rynek pracy – jeżeli oczywiście tego chcą, przebranżowić się lub po prostu zaczerpnąć nieco kultury. Różnego typy warsztaty, pokazy, a nawet spektakle są przygotowane z myślą o starszych osobach zamieszkujących Wrocław.

To jednak nie koniec udogodnień. W centrum miasta pojawia się coraz więcej ułatwień dla seniorów – mniej strome zejścia, czytelniejsze komunikaty czy też zniżki dla osób, które posługują się specjalnymi kartami. Można zatem dojść do wniosku, że miasto szanuje swoich mieszkańców i stara się myśleć nie tylko o młodzieży i średniej, pracującej grupie obywateli. Jest to pozytywna wiadomość, ponieważ rodzina może w ten sposób zapełnić czas swoim rodzicom, dziadkom czy starszym krewnym, gdy oni nie mają dla nich czasu – przez pracę czy domowe obowiązki. Wiedzą, że nie są sami, spędzają aktywnie czas i czują się szczęśliwi.